Proč placení nájmu není vyhazování peněz

Stále častěji slyšíme názor, že vlastní bydlení je nutnost, protože při placení nájmu člověk vyhazuje peníze. Není to pravda. Proč?

Pro přežití potřebujeme několik věcí, například jídlo a přístřeší. Stejně jako kupování jídla, placení nájmu není vyhazování peněz – je to nutnost.

Ano, když splácíme hypotéku, tak si investujeme do vlastního, ale zapomínáme na další výdaje. Musíme platit úrok, který za 30 let může být třeba jednou tolik, co cena nemovitosti. Další méně známé výdaje jsou: neflexibilita (nemůžeš se jen tak přestěhovat), stres, riziko snížení cen nemovitostí, údržba, poruchy, opravy a daň z nemovitosti...

Navíc nesmíme zapomenout za náklady obětované příležitosti (“opportunity cost”) z neschopnosti se přestěhovat za lepší prací do jiného města.

Tím nekritizujeme vlastní bydlení jako něco špatného – jen si lidé musí uvědomit, že se jedná o největší nákup v jejich v životě a nelze to brát na lehkou váhu. Navíc hrnout se do kupování nemovitosti v době, kdy ceny trhají rekordy, není výhodné.

Další chybou často bývá, že si lidé berou hypotéku, kterou sotva splatí při rekordně nízkých úrokových mírách. Když pak úrokové míry vzrostou, snadno se dostanou do maléru.

Nejsme proti vlastnímu bydlení, ale placení nájmu zkrátka není jen vyhazování peněz. V některých situacích (například na dnešním pražském a brněnském trhu nemovitostí) je mnohem výhodnější si nemovitost pronajmout.