Proč vás peníze (ne)udělají šťastnějšími? – Peníze II.

Proč vás peníze (ne)udělají šťastnějšími? – Peníze II.

Mýty o penězích jsou všude. Nikde se o nich pořádně neučí, takže každý člověk si vytvoří ohledně peněz svoje představy a názory. Tyhle názory jsou navíc často spojené se silnými emocemi. Emoce a peníze nejsou dobrá kombinace.

V poslední době se začal šířit názor (a citáty na sítích), že peníze člověka neudělají šťastnějším.

Člověk si brzy zvykne na jakékoliv podmínky a kdo chce být nespokojený, tak si bude stěžovat, i když má na kontě miliony. Je to odvážné tvrzení, protože přikládá penězům malý vliv na životní pohodu.

Nejčastěji jsou uváděni výherci loterií, o kterých se tvrdí, že většina z nich brzy o peníze přijde a po pár letech necítí o nic větší spokojenost se životem. Zní to líbivě, protože to znamená, že člověk může mít jakékoliv množství peněz a bude spokojený.

Přišlo nám to nelogické, tak jsme začali hledat pravdu.

Tohle vše se tvrdí na základě jedné studie z roku 1978, které se zúčastnilo jen 22 lidí a výsledky byly špatně vyhodnoceny. Časem skvělý příběh pohřbil jakoukoliv snahu zjistit si fakta.

Realita je ovšem jiná, jak dokazuje nejnovější velmi dobrá studie z rukou švédských ekonomů (zde).

Vyplývá z ní, že výherci loterií jsou opravdu spokojenější. Dokonce i po 20 letech. A většina z nich peníze nerozhází za pár blbostí. Místo toho si trochu více dopřávají, pracují méně hodin a do důchodu často odejdou dříve. Lidé, kteří mají více peněz, mají obecně méně psychických problémů.

Není se čemu divit. Vliv peněz na životní pohodu je výrazný. To vyvrací populární příběh, který si žije svým vlastním životem, že si každý zvykne na okolnosti ve kterých žije. Je to logické, více zdrojů nám dává více možností, tím můžeme uspokojit více našich potřeb.

Příště si ukážeme, že nic není černobílé a proč peníze samy o sobě vám nezajistí spokojenost až do konce věků.