Proč peníze nejsou kořenem zla – Peníze I.

Proč peníze nejsou kořenem zla – Peníze I.

Bývalý papež Benedikt XVI. před 250 tisíci lidí prohlásil, že peníze jsou kořenem všeho zla. Měl pravdu?

Často slyšíme, že peníze jsou špatné, nečisté nebo nečestné. Mnoho lidí tomu věří.

Není to pravda.

Peníze jsou pouze nástroj. Něco jako otvírák, nůž nebo kladivo.

Někdo si za peníze kupuje drogy. Jiný s nimi zachraňuje životy. A někdo si za ně koupí rohlík se salámem ke svačině.

V dobách, kdy nebyly peníze, se v rámci směny používalo třeba zlato nebo stříbro. Lidé kvůli nim také kradli a vraždili. Stejné to bylo v dobách, kdy se směňovalo pomocí naturálií.

Cokoliv, co má hodnotu, se může stát předmětem válek a střetů a tak způsobit "zlo" ve světě. Peníze vidíme jako hodnotné a tak mohou vyvolat konflikt, ale nejsou jejich příčinnou. Tou jsou lidské pudy a emoce.

Peníze slouží hlavně jako prostředek směny. Tedy můžeme si za ně koupit cokoliv, co je jimi oceněno.

V době výměnného obchodu, když jste měli u sebe sůl, ale druhá osoba s kožešinou z vlka sůl nechtěla, nezískali jste kožešinu. Museli jste si zjistit, co ten druhý chce a potom najít někoho, kdo to má, a zároveň chce vaši sůl. Proto výměnný obchod tehdy moc nefungoval.

Dneska prodáte sůl a za získané peníze si můžete koupit, co chcete – například kožešinu, toustovač, nebo hodinky s vodotryskem. To je na nich to skvělé.

Peníze jsou velice užitečný nástroj.

Čím méně emocí a předsudků ohledně peněz máme, tím lepší rozhodnutí jsme schopni dělat.

Pokud si například uvědomíme, že investování není okrádání ostatních, ale poskytování zdrojů ostatním, bude se nám to dělat mnohem snadněji.

Nebo když si bereme půjčku a uvědomíme si, že placení úroku není zlodějna, ale regulérní poplatek za službu od banky, necítíme zášť a můžeme se mnohem lépe rozhodnout při vybírání půjčky.

Stejně tak pokud začneme uvažovat o spoření peněz jako o ochraně před nejistotami, namísto skrblíkovského hromadění peněz, které způsobují zlo – snadněji se nám bude spořit.

Peníze nejsou kořenem všeho zla. Peníze jsou nástroj, který můžete využít ke zlepšení vlastního života.