O pyramidách - Proč se pořád najdou lidé, co na to skočí

Co se opět stalo

Před pár dny proběhla ve zprávách reportáž o tom, jak kluk vylákal z lidí 40 milionů, protože jim slíbil auta za super cenu, a poté zmizel. První várku aut samozřejmě dodal, pak ale vybral peníze od dalších a zmizel. Klasická pyramida, která se opakuje neustále dokola.

Jak fungují pyramidové podvody

Nejsmutnější je, že se pořád najdou lidé, kteří na to skočí. První masivní případ se objevil v USA po roce 1920 a stál za tím Charles Ponzi. První pyramidový podvod v novodobé historii se v Česku stihl objevit už v roce 1989.

Princip je pokaždé stejný. Lidem jsou slíbeny výnosy, které jsou přímo pohádkové. U pyramidových podvodů nebo tzv. letadel to funguje tak, že každý musí přivést další “investory”. A to je celá podstata. Aby lidé dostali pohádkový výnos, musí přivést několik lidí. Fór je v tom, že se pohádkový výnos vyplácí z peněz nových účastníků. A tak se to opakuje. Po pár opakováních není dostatek lidí a celá pyramida se sesype a zbyde jen hromada dluhů.

Typicky je zakladatel velmi charismatický a dokáž lidi zmanipulovat, slibuje výnosy a trvdí, že to funguje. Navíc v prvních kolech na tom všichni vydělávají pořádný balík, tak jsou schopni za to vložit ruku do ohně.

Samozřejmě s postupem času jsou chytřejší výmysly zakladatelů. Podvody jsou lépe zamaskované. V 90. letech to byly dubajské investice. A v poslední době pyramidy se kterými jsme už zažili a mohli jste se s nimi setkat taky vy. Před 5 lety to bylo super výhodné zlato. A 2 roky zpátky to byl propracovaný Kairos Planet, u kterého jste museli mít 10 hodin zapnutý počítač. V lednu tohoto roku se taky sesypala zbrusu nová krypto-pyramida Bitconnect.

Proč vám nikdy nemohou tyto projekty “bez práce” vydělávat desítky nebo stovky procent?

Peněz je v ekonomice mnoho. Mnohem více než příležitostí. Každý takový zázračný projekt by si mohl půjčit od banky za pár procent ročně a vaše peníze by nepotřeboval.

Až vám někdo nabídne pohádkově dobrou investici a chce po vás přivést další lidi, pravděpodobně jde o pyramidu—ruce pryč!


Zdroje: https://www.investujeme.cz/clanky/zlata-pyramida-emgoldex/ https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/2558911-podvodnik-sliboval-nova-auta-polovicni-cenu-z-lidi-vylakal-40-milionu-a-zmizel