Proč je finanční gramotnost v Česku nízká? A jak to změnit.

Proč je finanční gramotnost v Česku nízká? A jak to změnit

Všichni mluví o tom, jak je finanční gramotnost důležitá, ale skoro nikdo pro to nic nedělá.

Lidé si nespoří na důchody. Není to cool téma, proto se o tom nemluví. Zanedlouho bude v ČR více důchodců než pracujících. Průměrný důchod bude 5 000 měsíčně. Lidé si berou půjčky na to, aby dostali hypotéku. Každý desátý Čech je v exekuci.

Překvapivé? Tohle je jen špička ledovce, ale proč tomu tak vůbec je?

Selhávají ty nejhlavnější části:

Nejdůležitější je výchova v rodině a tzv. baťovský model - kdy se dítě učí už od útlého věku hodnotu peněz. Za pomáhání doma dostává peníze, může si u rodičů spořit (třeba 10 % úrok za měsíc), pokud si chce něco koupit, musí mít dostatek peněz apod.

Problém je, že pokud je 863 + tisíc domácností v exekuci, tak to není reálné. Když to neumí rodiče, nemohou to naučit své dítě.

Škola je v dobré pozici předat základní finanční znalosti. Bohužel učitelé toho mnohdy mají dost. Dokonce někteří z nich mají dluhy a neumí zacházet s penězi.

Ve škole se finanční gramotnosti věnují jenom pár týdnů. Žáci neví, proč by to měli potřebovat a tím to celé skončí.

Učí se stylem, hodíme na studenty více informací a oni budou dělat lepší rozhodnutí. Tady je nabídka, tady poptávka, tohle je úvěr... Ale to je k ničemu. Je to jako když všichni lidé ví, že kouření je nezdravé, a přesto spousta lidí kouří.

Navíc vyučované informace jsou dost často k ničemu. Finanční gramotnost je o tom, že člověk umí zacházet s penězi (aktivně spoří, investuje, nepůjčuje si na nový mobil). A v Česku se hodnotí finanční gramotnost podle toho, zda dokáže člověk poznat, jaká osobnost je na jaké bankovce. Nebo která banka může tisknout peníze.

Jak to pomůže člověku, který se rozhoduje, jestli si půjčit peníze, protože se mu rozbila pračka?

To, že lidé umí říct, co to je úrok u půjčky, neznamená, že si umí zbytečně nepůjčit.

Naučit se s penězi není schopnost, která se dá naučit za dva dny. Je to proces, při kterém nestačí, že umíme pár pouček a umíme vysvětlit jednoduchý úrok.

Všech těchto neduhů jsme si vědomi a právě proto vznikla webová aplikace ZnámPeníze.cz.

V malých dávkách předáváme ty nejdůležitější věci:

  1. Učíme jen to, co je opravdu důležité
  2. Pomocí příběhů a vzbuzování emocí
  3. Všechno tak, aby to lidé opravdu použili - informace bez použití jsou často k ničemu
  4. V interaktivní podobě, která je dostupná kdekoliv a kdykoliv - stačí telefon, počítač nebo tablet a připojení k internetu. Aby došlo k opravdové změně, nestačí jeden den - chceme aby uživatelé používali aplikaci každý den třeba 5-15 minut.

Kdo se naučí spořit, investovat, zbytečně se nezadluží a navíc pochopí, jak zvyšovat svou hodnotu na trhu práce – tak má co se týče peněz v podstatě vyhráno.

Být finančně gramotný není raketové inženýrství, jen je problém s tím vůbec začít a poté se zorientovat v obrovském množství nekvalitních a zavádějících informací.

Pokud si myslíte, že by vám prospělo si oživit své základy finanční gramotnosti, tady si můžete vyzkoušet, jak řešíme tento problém.